Středa, 16 Březen 2011 07:46

Za Janem Bendou

Napsal  Administrator
Ohodnoťte tuto položku
(0 hlasů)

HODONÍN (bhl). Dva týdny před svými 66. narozeninami podlehl l. prosince v hodonínské nemocnici dlouhé těžké chorobě bývalý senátor Jan Benda (KDU-CSL), který se výrazně podílel na organizování kulturního života nejen ve městě, kde žil od roku 1956, ale na celé jihovýchodní Moravě.


Reznovický rodák po studiích na gymnáziu pracoval v brněnské Zbrojovce a poté svůj život spojil s prací v hodonínské Sigmě. Po listopadu 1989 se stal tajemníkem okresního národního výboru, v roce 1990 byl zvolen do městského zastupitelstva, v letech 1992 až 1996 byl zástupcem hodonínského starosty a 1996 až 1998 senátorem.
Bendovy kulturní aktivity byly všestranné. Od roku 1953 do sklonku života byl členem Akademického pěveckého sdružení Moravan . Zasloužil se o uskutečnění zahraničních zájezdů několika souborů zájmové umělecké činnosti. Byl blízkým spolupracovníkem ředitele strážnického Ústavu lidové kultury Slávka Volavého. Bezmála po čtyři desetiletí byl jedním z těch, kteří dávali podobu strážnickému Mezinárodnímu folklórnímu festivalu. Ve Strážnici obětavě přijímal nejen úkoly organizátorské, ale byl rovněž vynikajícím konferenciérem celé řady festivalových programů. Jeho jméno se objevuje i na přebalu sličné obrazové publikace o Hodoníně, vybavené kresbami Klariszy Ondráčkové a textem Anny Cinkové, kterou loni vydal hodonínský městský úřad.


Poslední rozloučení se skromným člověkem, jenž kolem sebe rozdával radost a pohodu, bude ve středu 8. prosince ve 12.30 v obřadní síni v Hodoníně.

Další informace

  • Zdroj: Rovnost
  • Datum: 4.12.1999
  • Podtitulek: Zemřel kulturní pracovník a bývalý senátor
  • Strana: 14
  • Rubrika: Kultura
Poslední úpravy Středa, 16 Březen 2011 07:58
Více v této kategorii: Lidé a události »
Login to post comments
„Nedostane-li žena koho chce, běda tomu, koho dostane.“ Mark Twain