Středa, 16 Březen 2011 09:01

Kopřivničtí přivítají varhanního virtuosa pomocné

Napsal  Administrator
Ohodnoťte tuto položku
(0 hlasů)

KOPŘIVNICE (mep) - Má teprve sedmadvacet let a už patří mezi známé české dirigenty. Tomáš Ibrmajer je také zároveň držitelem mnoha domácích a několika zahraničních cen za svou hru na varhany. Nyní předvede právě jejich ovládání v rámci zahajovacího koncertu kopřivnického Klubu přátel hudby v místním kostele sv. Bartoloměje.

Přestože jsou varhany Ibrmajerovým velkým koníčkem, je především dirigentem. Dirigování studoval na Janáčkově akademii múzických umění v Brně u doc. Josefa Pančíka a Jana Zbavitele a na rakouské Universität für Musik und darstellende Kunst, Graz, u prof. Johanesse Prinze, Franze Jochuma a Luca Pfaffa. Teprve soukromě studoval hru na klavír, varhany, kompozici a improvizaci. Na JAMU si v současné době rozšiřuje vzdělání v postgraduálním studiu se zaměřením na interpretaci tvorby T. L. da Victoria. Na FF MU v Brně přednáší odborný hudební seminář. Také je držitelem několika cen ze soutěží ve varhanní improvizaci a interpretaci a také dvou prvních cen z mezinárodní kompoziční soutěže v Gentu. Zejména při provádění vokálně instrumentálních děl spolupracuje s některými profesionálními orchestry - FBM Zlín, Brněnským komorním orchestrem a dalšími.
Kromě Ceské republiky koncertoval Ibrmajer v mnoha evropských zemích, mimo jiné na Slovensku, v Polsku, Německu, Madarsku, Rakousku, Španělsku, Francii, Velké Británii a dalších zemích. "Na to, jak je mladý, je to rozhodně velká osobnost," říká o něm například Jiří Cachnín z Kuzlturního domu Kopřivnice, který jeho koncert pořádá.

Tomáš Ibrmajer pusobí jako dirigent v Komorním smíšeném sboru Canticum Camerale Zlín, v Akademickém pěveckém sdružení Moravan Brno a ve Velkém smíšeném sboru při chrámu sv. Jakuba staršího v Brně. V roce 1996 se stal asistentem dirigenta v předním českém komorním ansámblu spolupracujícího s profesionálními českými i mezinárodními tělesy, Brněnském akademickém sboru pod uměleckým vedoucím J. Kyzlinkem.

V letech 1997 - 2001 byl sbormistrem komorního sboru Capella Moraviae Brno, specializovaného na interpretaci renesanční hudby. S tímto souborem provedl mimo jiné několik ojedinělých projektových akcí. Jako umělecký vedoucí těchto sboru je držitelem mnoha ocenění na českých i mezinárodních sborových festivalech.
Varhanní koncert Tomáše Ibrmajera se koná v kopřivnickém kostele sv. Bartoloměje ve středu 26. října od 19 hodin.

Další informace

  • Zdroj: Region Nový Jičín
  • Datum: 25.10.2005
  • Podtitulek:
  • Strana: 7
  • Rubrika: Kultura
Login to post comments
„O chytré ženské je nouze. Konečně o chytré mužské zrovna tak.“ Jan Werich