Středa, 16 Březen 2011 09:38

Mužský sbor Moravan oslavuje

Napsal  Administrator
Ohodnoťte tuto položku
(0 hlasů)

Brno - Píše se rok 1931, profesor Josef Veselka zakládá mužský sbor při Spolku katolických vysokoškolských studentů. Netuší ale, že krátce po uzavření vysokých škol bude odvlečením několika členů do koncentračních táborů tradice násilně přerušena.
Zpěváci se ale po skončení druhé světové války scházejí, sbor přežívá. Nedělním koncertem v brněnském Besedním domě oslaví Akademické pěvecké sdružení ( APS ) Moravan pětasedmdesáté narozeniny. "Moravan vděcí za svou pověst mimorádné osobnosti - právě zakládajícímu Josefu Veselkovi, který v jeho čele stál až do sedmdesátých let," uvedl místopředseda APS Moravan Zdenek Smělík. Po studiích archivních materiálů práve Veselka po pěti stech letech znovuobjevil latinskou polyfonii a v moderní podobě ji přivedl zpět na pódia. Uvádí ale i skladby českých klasiků Smetany, Dvořáka, Janáčka a Foerstera, prvního čestného člena Moravanu.

Zazní polyfonie, Foerster i Martinů

V posledních sedmi letech se vedení sboru ujal absolvent Janáčkovy akademie múzických umění v Brně Tomáš Ibrmajer, který do repertoáru zařazuje díla předních českých skladatelů včetně Křičkových, Novákových a Krížkovského hudebních skladeb. "Barva mužského kolektivu se považuje za jednu z nejkrásnějších. Jsem rád, že se sborem spolupracuji, a teší me, že na vystoupeních stále podává maximální výkony," ř íká pyšne dirigent Ibrmajer.
Nedělní koncert začíná v devatenáct hodin v sále Besedního domu. "Část koncertu bude věnována poctě Foerstrovi, včetne uvedení jeho kantáty Píseň bratra slunce s barytonovým sólem jako připomínky pětapadesátého výročí úmrtí skladatele. Na závěr koncertu bude uvedena Polní mše Bohuslava Martinů se sólem a doprovodem orchestru Filharmonie Brno," dodal Smělík.

 

Další informace

  • Zdroj: Mladá fronta Dnes
  • Datum: 30.11.2006
  • Podtitulek:
  • Strana: 07 - Jižní Morava
  • Rubrika: Kultura - Brno a Jižní Morava
Login to post comments
„Tragédie žen spočívá v tom, že se každá nakonec podobá své matce.“ Oscar Wilde