Administrator

Administrator

Brno/Adventní benefiční koncert Jakub Jan Ryba: Česká mše vánoční pořádá dnes od půl šesté večer v Červeném kostele na Komenského náměstí Občanské sdružení Logo. Návštěvníci Rybovo dílo uslyší v podání Akademického pěveckého sdružení Moravan, orchestru a sboru při kostele svatého Jakuba, sopranistky Terezy Merklové, Hany Procházkové (alt), Zoltána Kordy (tenor), Jana Kyzlinka (bas). Koncert oddiriguje Tomáš Ibrmajer, výtěžek bude použit ve prospěch lidí se závažnými poruchami komunikace a hybnosti. Vstupné je sto padesát korun, vstupenku je možné koupit na místě.

(mst)

 

Hranice/Z různých koutů České republiky i zahraničí se sjeli zpěváci a sbormistři na již sedmnáctý ročník Bělotínského týdne zpěvu, který se koná tento týden v Hranicích. Účastní se jej sto čtyřicet pět dospělých zpěváků, padesát pět dětí a šest zkušených dirigentů z celé republiky, kteří nakonec vystoupí na společném koncertě.


Cílem akce je výměna pěveckých i dirigentských zkušeností, navázání nových kontaktů. Na své si zde přijdou jak amatérští zpěváci, dirigenti, ale hlavně posluchači.


"První ročník Bělotínského týdne zpěvu se uskutečnil v roce 1992. Každým rokem stoupá počet zájemců, a to nejen z České republiky, ale i ze zahraničí - Rakouska, Holandska, Slovinska a dalších zemí," uvedl bělotínský starosta Eduard Kavala, který je jedním z organizátorů akce.


Repertoár vybraných skladeb je široký, účastníci vystoupí se skladbami od 16. století až po 20. století, spirituály, nebo třeba s moderními úpravami lidových písní. "Dirigenti se předem domluví, kdo s čím přijde, repertoár si vybereme podle toho, co máme rádi. Každý má kolem pěti skladeb, které secvičíme během týdenního zkoušení se sborem," uvedl jeden z dirigentů Tomáš Ibrmajer z Brna.
Jak dále sdělil, atmosféra setkání je jedinečná, není tak formální, jak to na podobných akcích bývá, a kromě cvičení a koncertů si účastníci večery a odpoledne zpříjemňují společnými výlety a dalším programem.


"Já jsem zde po třetí a každý rok je lepší a lepší. Lidi jsou zkušenější, takže vybíráme čím dál těžší skladby, a přesto je zpěváci zvládnou. Což je skvělé," svěřil se další z dirigentů Pavel Koňárek.


Všechny přípravy před veřejným vystoupením se konají v budově Střední průmyslové školy v Hranicích. "Při minulých ročnících jsme měli k dispozici prostory základní školy Šromotovo. Letos tam probíhají nějaké opravy, proto jsme tady. Akustika tady sice není tak dobrá, ale tonám nevadí," doplnil dirigent Ibrmajer.


Mezi zpěváky jsou jak ti nejmenší, tak starší otrkaní jedinci. Najdou se i celé rodiny, které tíhnou ke zpěvu dlouhá léta. "Jsme tady s dcerou a je to tady báječné. Chodím do našeho místního sboru, ale sem jsem si přála vždycky jet. Čekala jsem jen na to, až mi odroste dítě a já budu moci vyrazit. Musím říct, že oproti našemu sboru je tato akce na vyšší úrovni. Jsou zde profesionální dirigenti, takže paráda," svěřila se Marcela Šumberová.


Radost z účasti na této uznávané akci sdílí i další ze zpěvaček. "Jsem tady poprvé a vysloveně si to užívám. Cvičíme v Dětském ateliéru kolem patnácti skladeb, takže je velmi náročné naučit se to vše úplně zpaměti, ale jinak si tady užíváme," řekla Karolína Induchová ze Zašové.


Závěr akce bude patřit závěrečnému koncertu v Dolním sboru Církve českobratrské evangelické ve Vsetíně, kterého se zúčastní i Jiří Čunek.


Hranice/Z různých koutů České republiky i zahraničí se sjeli zpěváci a sbormistři na již sedmnáctý ročník Bělotínského týdne zpěvu, který se koná tento týden v Hranicích. účastní se jej sto čtyřicet pět dospělých zpěváků, padesát pět dětí a šest zkušených dirigentů z celé republiky, kteří nakonec vystoupí na společném koncertě.


Cílem této akce je výměna pěveckých i dirigentských zkušeností, navázání nových kontaktů. Na své si zde přijdou jak amatérští zpěváci, dirigenti, ale hlavně posluchači.


"V srpnu roku 1992 se uskutečnil první ročník Bělotínského týdne zpěvu. Každým rokem stoupá počet zájemců, a to nejen z České republiky, ale i ze zahraničí - Rakouska, Holandska, Slovinska a dalších zemí," uvedl bělotínský starosta Eduard Kavala, který je jedním z organizátorů akce.


Repertoár vybraných skladeb je široký, účastníci vystoupí se skladbami od 16. století až po 20. století, spirituály, nebo třeba s moderními úpravami lidových písní. "Dirigenti se předem domluví, kdo s čím přijde, repertoár si vybereme podle toho, co máme rádi. Každý má kolem pěti skladeb, které secvičíme během týdenního zkoušení se sborem," uvedl jeden z dirigentů Tomáš Ibrmajer zBrna.
Jak dále sdělil, atmosféra setkání je jedinečná, není tak formální, jak to na podobných akcích bývá, a kromě cvičení a koncertů si účastníci večery a odpoledne zpříjemňují společnými výlety a dalším programem. "Působí to tady na
mě báječně. Je to taková hudební oáza. Vyrazili jsme do Teplic k propasti nebo do cukrárny na náměstí. Hezky si ten pobyt tady užijeme," pokračoval Ibrmajer.


"Já jsem zde po třetí a každý rok je lepší a lepší. Lidi jsou zkušenější, takže vybíráme s dirigenty čím dál těžší skladby a přesto je zpěváci zvládnou. Což je skvělé," svěřil se další z brněnských dirigentů Pavel Koňárek.


Všechny přípravy před veřejným vystoupením se konají v budově Střední průmyslové školy v Hranicích. "Při minulých ročnících jsme měli k dispozici prostory základní školy Šromotovo. Letos tam probíhají nějaké opravy, proto jsme tady. Akustika tady sice není tak dobrá, ale tonám nevadí," doplnil dirigent Ibrmajer.


Mezi zpěváky jsou jak ti nejmenší, tak starší otrkaní jedinci. Najdou se i celé rodiny, které tíhnou ke zpěvu dlouhá léta.
"Jsme tady s dcerou a je to tady báječné. Chodím do našeho místního sboru, ale sem jsem si přála vždycky jet. Čekala jsem jen na to, jak mi odroste dítě a já budu moci vyrazit. Musím říct, že oproti našemu sboru je tato akce na vyšší úrovni. Jsou zde profesionální dirigenti, takže paráda," svěřila se členka sboru Marcela Šumberová.


Radost z účasti na této veliké a uznávané akci sdílí i další ze zpěvaček. "Jsem tady poprvé a vysloveně si to užívám. Cvičíme v Dětském ateliéru kolem patnácti skladeb, takže je velmi náročné naučit se to vše úplně zpaměti, ale jinak si tady užíváme," řekla Karolína Induchová ze Zašové.


Závěr celého Týdne bude patřit II. závěrečnému koncertu v Dolním sboru Církve českobratrské evangelické, kterého se zúčastní dokonce místopředseda vlády České republiky Jiří Čunek.

NIKOLA HELÍSKOVÁ

Středa, 16 Březen 2011 09:44

V kostele zazní renesanční polyfonie

Akademické pěvecké sdružení Moravan Brno uvede v neděli koncert duchovní hudby v kostele Zvěstování Panny Marie v Brně-Tuřanech. Program začíná v 17 hodin. Zazní polyfonie renesančních skladatelů, skladby našich klasiků a díla Charlese Gounoda a Wolfganga Amadea Mozarta. (jaz)

Středa, 16 Březen 2011 09:43

Otázka pro

Martina Davídka, osobního sekretáře biskupa Pavla Posáda

Jak se připravujete na hlavní oslavy 950 let od založení Svatoštěpánské kapituly?

Oslava 950 let od založení Kapituly sv. Štěpána v Litoměřicích začala 26. prosince 2006 a potrvá do sv. Štěpána v roce 2007. Od začátku roku proběhla již řada akcí. Především to byly v tomto roce čtyři vikariátní poutě do bazilik v Litoměřické diecézi. V dubnu do Bohosudova, kam přijelo přes šest set poutníků, kde byla provedena skladatelem Milošem Bokem při mši svaté také slavná Missa Solemnis. Následovala pouť do baziliky ve Filipově s více než čtyřmi stovkami poutníků, která zároveň doprovázela mezinárodní pouť sv. Vojtěcha. Do Hejnic v Libereckém kraji se v květnu sjela tisícovka poutníků a slavili společně s poutníky z Německa a Polska také Mezinárodní pouť smíření. Tyto poutě pak zakončila pouť do baziliky v České Lípě, kam připutovalo na tři sta poutníků z Českolipska, Mladoboleslavska a Mělnicka. Kromě těchto poutí proběhlo v katedrále sv. Štěpána v Litoměřicích několik koncertů, z nichž nejvýznamnější provedlo zřejmě Akademické pěvecké sdružení Moravan z Brna, které vystoupilo v neděli 29. dubna. Účelem těchto poutí, koncertů a dalších akcí je samozřejmě nejen oslava významného výročí, ale především obnova duchovního života a hodnot, které jsou u kořenů evropské kultury - tedy křesťanských kořenů. Hlavní oslava bude představovat vrchol těchto oslav. Proběhne 8. a 9. června a zahájí ji Odborné sympozium v Divadle K. H. Máchy v Litoměřicích. První den oslav zakončí večer Slavnostní nešpory v katedrále sv. Štěpána za účasti členů dalších kapitul z ČR i dalších zemí. V sobotu ráno bude oslava pokračovat Pontifikální mší svatou vedenou biskupem Pavlem Posádem v katedrále sv. Štěpána. Odpoledne bude pro veřejnost zahájena Výstava archivních dokumentů v Sale Terreně. Hlavní oslavy večer zakončí Slavnostní koncert v katedrále pod vedením skladatele a dirigenta Miloše Boka a Ústeckého dětského sboru.

Středa, 16 Březen 2011 09:42

Festival mužských sborů v Prostějově

 

Velkým svátkem pro milovníky sborového zpěvu se stal nesoutěžní festival mužských sborů v Prostějově, který pod záštitou Rady města Prostějova a Unie českých pěveckých sborů zorganizoval místní sbor Orlice ve spolupráci s Městským divadlem. Město se tak po Ostravě, Olomouci, Rožnově pod Radhoštěm a Valašském Meziříčí stalo dalším místem ojedinělého, zvláštní přátelskou atmosférou prodchnutého, tentokrát již dvanáctého setkání mužských sborů. Festival se konal 25. listopadu 2006 ve zrekonstruovaném divadelním sále architektonicky jedinečného secesního Národního domu. Stoleté výročí dostavby a otevření tohoto stánku umění i společenského života si Prostějované připomenou v roce 2007.

Na festival se sjelo více jak 150 pěvců z osmi mužských sborů. Z ostravsko-olomoucké pěvecké oblasti to byly sbory, které se festivalů zúčastňují pravidelně – MPS Vítkovice, Nešvera Olomouc, Pěvecké sdružení severomoravských učitelů (PSSU) Zábřeh, Lumír Vsetín, Beseda Valašské Meziříčí, Orlice Prostějov a Moravské mužské pěvecké sdružení, které sdružuje zpěváky sboru Haná Olomouc a výše uvedených pěti sborů širokého olomouckého regionu. Letos poprvé se k festivalu připojilo i Akademické pěvecké sdružení Moravan Brno.

Koncepce dřívějších festivalů se osvědčila natolik, že i letos zůstala nezměněna. Přehlídkou vyspělosti a současné úrovně jednotlivých sborů se stala první část festivalového koncertu. Publiku, ale i pěvcům navzájem, se v ní samostatně v 15 minutových vystoupeních představilo všech osm sborů. V jejich podání zaznělo více jak 30 skladeb nejrůznějšího žánru i obtížnosti, početně byly zastoupeny úpravy lidových písní, předvedeny byly skladby duchovní i více či méně náročné skladby světské z pera našich autorů (J. Poláčka, J. N. Poláška, L. Janáčka, A. Dvořáka, J. Handl-Galluse, V. Kálika, B. Martinů aj. ) i zahraničních skladatelů (J. Brahmse, P. Česnokova, S. Vinogradova, F. Hegara aj. ). Po stránce interpretační náročnosti jako nejobtížnější sbor byl hudebními znalci označen "Tábor mrtvých" švýcarského skladatele Friedricha Hegara. Tuto baladu, která má reálný dějový podklad, přednesly spojené sbory Nešvera a PSSU.

Jaká byla úroveň prezentací, lze vůbec vytvořit stupnici pěvecké kvality? Jistěže ano, posluchači sami si nepochybně kategorizaci sborů provedli. Avšak priority nesoutěžních festivalů mužských sborů jsou jiné. V prvé řadě znamenají podporu aktivní pěvecké činnosti ve sborech a jejich vzájemné sounáležitosti k pěvecké "rodině". Soumrak mužských sborů se neustále přibližuje v důsledku totální absence mladých zpěváků. Pokud se však ve sborech zpívá, život milovníků zpěvu je bohatší o velkou oblast kultury. Zpěváci současnou situaci velice dobře chápou, hluboce ji prožívají a při vystoupeních svoje odhodlání dávají najevo. Starší, převážně stříbrovlasí pánové zpívali na festivalu s velkým zaujetím a nadšením i psychickým nasazením se snahou po maximálním pěveckém výkonu, vždyť sbory měly svůj program pečlivě nastudovaný. Snad jen několika pěvcům by bylo možné učinit drobnou technickou výtku na zbytečné používání tenorového falsetu v nepříliš vysokých hlasových partiích.

Ukázalo se i to, že úroveň sborů nelze hodnotit podle počtu zpěváků. Posluchačsky i pěvecky líbivé skladby Antonína Dvořáka – Děvče v háji, Divná voda a Žal – s průvodem čtyřručního klavíru, který brilantními figuracemi umocňuje a zjasňuje poněkud temnější zvuk mužského sboru, vyzněly v provedení MPS Lumír velmi působivě. Sbor, v počtu pouhých asi 12 pěvců, přednesl skladby sice poněkud v pomalejším tempu a neobvyklém pianissimu, čímž skladby postrádaly propracovanější dynamiku; zato však čistá intonace a jednolitost hlasových skupin byly příkladné, což u sborů, malých i větších, bývá velkým problémem. Pochvalu zaslouží i oba klavíristé.

A jak uspělo APS Moravan? Jeho vystoupení bylo očekáváno s velkým zájmem. Pěvci rozhodně nezklamali, k potěše publika naopak ukázali, že i po několikaletém přerušení kontinuity sboru zdárně pěvecky navazují na dřívější úspěchy, a to jak v oblasti světské hudby, tak i chrámové či polyfonní, která Moravanu vždy bývala doménou.

Druhá část festivalového koncertu, v níž si zazpívalo všech 150 pěvců společně, se nesla v duchu vzpomínky na skladatele mimořádného kulturního a uměleckého významu – Josefa Bohuslava Foerstera, od jehož úmrtí (29. 5. 1951) uplynulo 55 roků. Pořadatelé z jeho slavného cyklu "Devět mužských sborů" vybrali šest skladeb (Oráč, Mé orné půdy, Píseň jarní, Velké, širé, rodné lány, Polní cestou, Skřivánek). V řízení se vystřídali sbormistři jednotlivých sborů. Dlužno však poznamenat, že další tři Foersterovy skladby zazněly již v první části koncertu, a to v programu samostatných vystoupení spojených sborů Nešvera a PSSU (České krajině a Dněpr), citově strhující Píseň lidu předneslo Moravské mužské pěvecké sdružení.

V rámci Mozartova roku bylo pěvecky vzpomenuto také výročí narození (* 1756) světového hudebního velikána skladbou Ave verum corpus (à capella). Řízení bylo svěřeno sbormistryni místního spolku Orlice Anně Králové, jediné ženě mezi účinkujícími. Není bez zajímavosti, že něžnými pohyby rukou a svérázným šarmem mladá dáma zcela ovládla pozornost 150 mužů – skladbu lze přiřadit k nejlépe provedeným sborům. Závěr festivalu podle tradice patřil hymnické skladbě Josefa Nešvery "Moravě", kterou řídil olomoucký sbormistr MPS Nešvera Josef Srovnal.

Festival se těšil velkému zájmu silně feminizovaného publika, ale také nejvyšších představitelů města a zástupců sponzorských firem. Inkognito byl přítomen i zástupce Hlavního výboru UČPS, Stanislav Kuchař. Představen byl až po koncertě pouze zpěvákům. Bohužel, zdravice delegáta se ztrácela v šumu a hluku plně obsazeného společenského sálu. Promineme-li toto faux pas, pak průběh festivalu lze označit za zcela bezproblémový a organizátorům po zásluze patří upřímný a vřelý dík. Nezapomněli ani na bohaté materiální zajištění zpěváků, zřejmě podle parafrázovaného rčení, že "zpěvák živ je nejen zpěvem". V neposlední řadě se sluší poděkovat také zpěvákům a výborným dirigentům. Už nyní se těšíme na další, v pořadí 13. ročník festivalu mužských pěveckých sborů!

 

Milan Kotouček

Středa, 16 Březen 2011 09:41

Tipy na víkend

Neděle 29. dubna

Katedrála sv. Štěpána v Litoměřicích: Při mši svaté v 10.00 hodin zazpívá Akademické pěvecké sdružení Moravan (APS) z Brna, které pozval litoměřický biskup Mons. Pavel Posád. Zazní díla B. Martinů, W. A. Mozarta, aj.

Středa, 16 Březen 2011 09:41

Kam v okrese

Neděle 29. dubna:

Katedrála sv. Štěpána v Litoměřicích: Při mši svaté v 10.00 hodin zazpívá Akademické pěvecké sdružení Moravan (APS) z Brna, které pozval litoměřický biskup Mons. Pavel Posád. Zazní díla B. Martinů, W. A. Mozarta, J. Gallus-Handla, H. Leo Hasslera, G. P. Palestriny, B. Smetany, J. B. Foerstera, E. Axmana a P. Křížkovského pod vedením dirigenta MgA. Tomáše Ibrmajera, Ph.D., na varhany zahraje doc. MgA. Jan Král.

Středa, 16 Březen 2011 09:40

Brno zve na benefiční koncert

Brno/
Lidé, kteří jsou ochotni vyjet za kulturou do Brna, mají možnost v sobotu potěšit své ucho i duši. V Červeném kostele na Komenského náměstí se uskuteční benefiční koncert ve prospěch lidí se závažnými poruchami komunikace a hybnosti. Zazní tu Korunovační mše C dur od Wolfganga Amadea Mozarta nebo Dixit Dominus od Georga Fridricha Händela. Koncert pořádá občanské sdružení Logo a soukromá klinika Logo se sídlem v Blansku.

Zeptala jsem se místopředsedy Moravana, ing. Zdenka Smělíka, na snímku v první řade druhý zprava, na historii tohoto významného brněnského pěveckého sboru

Pane inženýre, jste členem sboru více než 20 let. Co považujete za jeho specifika?

Akademický pěvecký sbor Moravan vznikl jako studentský sbor v r. 1931. Jeho zakladatelem a prvním dirigentem byl Josef Veselka. Zpočátku hrála roli společenská stránka, ale nadšení a radost ze zpěvu vedly členy sboru i dirigenta od jeho vzniku k pečlivé a náročné práci.

Již v r. 1935, po rozhlasovém vystoupení Moravana, napsal časopis Tempo: "Ačkoliv si Moravan klade velké reprodukční úkoly, které často přesahují rámec jeho reprodukčních možností, přece pozoruhodnou kázní a nevšední kultivovaností podán výkon, jenž koncepčně i technicky svědomitě vypracoval nadaný dirigent Josef Veselka, zařadil se tento sbor mezi naše vyspělá sborová tělesa."

Mnoho členů sboru zpívalo dál, i když jejich působiště již nebyla v Brně, takže typickým rysem se stala pěvecká soustředění každý měsíc od pátečního večera do nedělního poledne. Soustředění mívali často v Brně, ale i ve Sněžném, v Mělníku, v Praze, Šitbořicích u Opavy a jinde. Kromě toho se jednou týdně scházeli ke zkouškám brněnští členové. Dnes má sbor přes 40 aktivních členů, ale bývaly doby, kdy nás bývalo i 80.

Jaké skladby má sbor v repertoáru?

Původně to byly úpravy lidových písní a klasický repertoár pro mužské sbory z 19. století, jako jsou skladby Pavla Křížkovského, Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka i J. B. Foerstra. V současné době je to hodně přes 100 nastudovaných skladeb. Profesor Veselka zařadil do stálého repertoáru řadu skladeb renesanční polyfonie, kupříkladu Palestrina, Orlando di Lasso, ale i další neznámá díla, která vyhledával v hudebních archivech zámků a klášterů Moravy, Rakouska, Itálie i Vatikánu, a s Moravanem je přivedl na pódia v moderním pojetí.

Zejména za totality, v minulém režimu lidé rádi chodili na koncerty s duchovními skladbami, rádi poslouchali velká oratoria, v sále Stadionu na Kounicově ulici bývalo až 1 100 posluchačů. Když se v roce 1988 dával vánoční koncert, bylo vyprodáno, kromě latinských skladeb se zpívaly i koledy. Na konci koncertu zpěváci i celé publikum zpívali Narodil se Kristus Pán ve stoje - to vyznělo jako gesto proti věčnému omezování náboženských námětů na koncertech i v občanském životě.

Jaký byl profesor Josef Veselka ?

Již za dob gymnaziálních studií v Kroměříži měl zájem o hudbu, jako fundatista u sv. Mořice i člen studentského orchestru. V Brně studoval klasickou filologii, filosofii a hudební vědu. Po promoci působil na brněnských gymnáziích jako profesor. Po školské reformě a zrušení hudebnívýchovy na středních školách v roce 1952 mu bylo nabídnu to, aby se stal profesorem sborového zpěvu a intonace na brněnské konzervatoři a byl pověřen také oborem pro řízení sboru na JAMU. Veselka jako pedagog byl přesvědčivá autorita, učitel pečlivý, přísný, přitom však srdečně otevřený muž, který rád upřímně poradil a s trpělivostí pomohl. Před každého svého posluchače či žáka stavěl stále náročnější úkoly. Pod jeho vedením šel Moravan strmě vzhůru. Bylo příznačné pro padesátá léta, že hudební skvosty renesanční polyfonie hodnotil režim téměř jako ideologickou diverzi. Důsledná aplikace estetických zásad, vyplývající ze studia děl klasické polyfonie, na reprodukci moderních sborů vedla například k novému, citově umocněnějšímu a působivějšímu provedení děl Leoše J anáčka. Hudební kritik dr. Rudolf Pečman hodnotil Moravan po koncertě v roce 1958 takto: "Vrcholná díla Janáčkovy sborové tvorby zazněla v interpretaci, která má přímo světovou úroveň." Prof. Veselka při zkouškách vypracovával sbory do nejmenších podrobností, do všech technických a uměleckých fines. Na koncertním pódiu dovedl vystihnout "atmosféru okamžiku", jedinečné, neopakovatelné momenty uměleckého projevu, které zůstaly posluchačům v paměti na dlouhou dobu.

V roce 1959 byl povolán jako hlavní sbormistr do Českého pěveckého sboru České filharmonie. V Praze působil až do roku 1981, kdy odešel do důchodu. Zároveň působil jako profesor na pražské Akademii múzických umění. Jeho padesátiletou sbormistrovskou činnost lze doložit čísly, která již sama vzbuzují údiv:
1 400 celovečerních koncertů a představení, z nichž třetinu sám dirigoval, přes 150 titulů na gramodeskách, stovky hodin rozhlasového natáčení, spolupráce s 36 našimi a 97 zahraničními dirigenty, z nichž mnoho bylo jeho žáky. V Brně na JAMU působil jako profesor a vytvořil moderně orientovanou sbormistrovskou třídu, jejíž absolventi dnes výrazně působí v uměleckém a pedagogickém světě. Na Moravan nezapomněl, kdykoliv byl v Brně, rád si zadirigoval, naposledy na koncertě v Brně na oslavu svých 80. narozenin. Profesor Veselka získal čestný doktorát Masarykovy univerzity v Brně v oblasti hudby v roce 1992, což před ním obdrželi jen L. Janáček a světově proslulý klavírní virtuos R. Firkušný.

Kdo vedl Moravan po odchodu prof. Veselky do Prahy?


Prof. Veselka se z počátku snažil neopouštět svůj Moravan, ale tíha úkolů nového prostředí jej přiměla do dirigentské práce stále více zapojovat svého žáka, absolventa řízení sboru na JAMU prof. Jana Řezníčka, který úspěšně pokračoval v jeho šlépějích. Nedá se říci, že by umělecký vývoj Moravana byl snadný a jednoduchý. Kdysi kompaktně mladý Moravan také trochu zestárl a musel vyhledávat nové barevné hlasy muzikálně citlivých jedinců, kteří by dobře zapadli do životního slohu kolektivu. Pod vedením Jana Řezníčka zůstal Moravan stálicí na hudebním nebi co do kvality koncertů i jejich počtu. Moravan se nevyhýbal koncertovat i v malých městech. I tam dovedli posluchači ocenit krásu, kterou jim Moravan přinášel.

V roce 1989 nastudoval Moravan poslední velkou skladbu Bohuslava Martinů, Prorotství Izaiášovo, která byla napsána v hebrejštině, a Moravan s ní měl" vyjet do Francie. Skladba byla provedena v Brně na Stadioně a v Domě kultury ve Vítkovicích, ale další osud uvádění tohoto díla ovlivnila hektická doba po změně politické situace. Mnohostranná pracovní vytíženost a přepracovanost Jana Řezníčka způsobily, že mozkové mrtvice ukončily náhle jeho život v roce 1993.
Moravan na jeho působení nezapomněl. Poslední lednovou neděli roku 2007 bude k jeho nedožitým 75. narozeninám uspořádán koncert v Duchovním centru v Brně na Lesné, ve které dlouhá léta bydlel. Po nenadálém odchodu dirigenta Jana Řezníčka se čirinost sboru dočasně zastavila. Až v roce 1996 přišel nadšený mladý dirigent PaeDr. Oldřich Severa z pedagogické fakulty. Kolem něho se opět sdružují staří i noví přátelé Moravana. Moravan začíná znovu pracovat a navazovat na své tradice uspořádáním koncertů na Moravě i v Brně (sv. Augustin, Petrov, kostel sv. Jakuba i bazilika na Starém Brně), až po významnou soutěž sborů v Litomyšli a skvělou reprezentací při mezinárodní pěvecké soutěži sborů v Římě' 1998. K hlubokému smutku svého sboru mladý dirigent těžce onemocněl a jeho nadějný život skončil v roce 2000.

To jsou hodně smutné události. Jaký je dnešek?

Od roku 2000 pracuje s Moravanem mladý nadaný muzikant, zpěvák, varhaník a především dirigent PhDr. Tomáš Ibrmajer, absolvent JAMU v Brně, žák doc. Josefa Pančíka. Dirigování studoval rovněž v Rakousku na Musikschule Graz, je dvojnásobným laureátem mezinárodní kompoziční soutěže v belgickém Gentu. Pod jeho vedením Moravan využívá nesmírně bohatou pokladnici české sborové literatury (Dvořák, Smetana, Janáček, Křížkovský, Martinů, Novák, Křička atd.), ale i významných zahraničních autorů. Pro Moravan píší sbory mnozí novodobější a současní skladatelé. Moravan se zúčastňuje řady pěveckých soutěží a přehlídek na Moravě, v Čechách i v Praze, před rokem koncertoval ve Stuttgartu. Připravuje cca 16-20 koncertních akcí za rok. V období církevních svátků uvádí duchovní hudbu v prostředí chrámů, pro které byla komponována. O Vánocích 2005 byla provedena Mše D dur W. A. Mozarta, o Velikonocích 2006 Haydnova Nelson Messe. Nedávno se Moravan vrátil z Prahy, kde na koncertě v kostele Šimona a Judy byly mimo jiné nadšeně přijaty kantáty Otčenáš od Janáčka a Hora tří světel od B. Martinů. V návaznosti na to vystoupili na slavnostní připomínce svatořečení Anežky České v Římě v r. 1989, v klášteře Porta coe1i v Předklášteří u Tišnova. Moravan navázal užší spolupráci s Magistrátem města Brna, s opatstvím na StarémBrně a také s farním sborem u sv. Jakuba, se kterým často uvádí o Vánocích Rybovu mši Hej mistře.

V současnosti se Moravan připravuje na festival mužských sborů v Prostějově a na Slavnostní koncert 3. prosince v Besedním domě, kde bude uvedena Polní mše B. Martinů s orchestrem členů Filharmonie Brno, Foerstrovy sbory včetně kantáty Píseň bratra Slunce, v upomínku velkého příznivce' a obdivovatéle Moravy a prvního čestného člena Moravana. Dále zazní skladby Janáčkovy, Mozartovy a Palestriniho.

Přeji Moravanu do dalších let mnoho úspěchů a radosti Z krásného :rpěvu! Děkuji za rozhovor.RNDr. Zdenka Balcarová

 

<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další > Konec >>
Strana 7 z 11

Zanechte nám svůj email

Pokud nám zanecháte svůj email, budete dostávat pozvánky na nadcházející koncerty.
Email *
Město * Abychom Vám mohli posílát pozvánky na koncerty ve Vašem okolí, sdělte nám prosím, o jaký region máte zájem.
Vyplňte prosím kontrolní kód *

Aktuality úvodní stránka

Co je nového?


Koncerty pro 1. polovinu sezóny 2015/2016

V následujícím období budou uskutečněny tyto akce:

15. 11. 2015, 10:00 sv. Anežka - Porta Coeli, Předklášteří u Tišnova

27. 11. 2015, 19:00 Slavnostní koncert - sál konventu Milosrdných bratří Brno, Poříčí

13. 12. 2015, 17:00 Bílovice nad Svitavou - vánoční koncert, kostel sv. Cyrila a Metoděje

19. 12. 2015, 15:00 a 17:00 Rybova Česká mše vánoční pro nadaci LOGO, FSS - sál, Komenského náměstí Brno

20. 12. 2015, 18:00 kostel sv. Leopolda, Brno - Poříčí - ZRUŠENO ZE STRANY POŘADATELE

 

detailní informace k jednotlivým akcím budou průběžně doplněny

Aktualizováno Neděle, 08 Listopad 2015 10:40
 

Vzkaz Veroniky - úmrtí


Vážení přátelé a členové APS Moravan,


S bolestí v srdci musím oznámit, že po dlouhé a těžké nemoci nás dnes 16. 11. 2015

opustil náš člen a přítel Jiří Fidler.

 

Soustrast můžete vyjádřit jeho dceři s rodinou a bratru Jaroslavovi.

Vzpomeňte na něj prosím s láskou a dobrotou v srdci.

 

O posledním rozloučení budeme informovat zde.

 

 

Odpočinutí věčné dej mu, Pane. A světlo věčné ať mu svítí

 

Réquiem aetérnam dona ei, Dómine. Et lux perpétua lúceat ei.

Aktualizováno Pondělí, 16 Listopad 2015 13:17
 

Byl zveřejněn nový oběžník pro IV. čtvrtletí 2015, včetně vánoc

k nahlédnutí na titulní straně

Aktualizováno Úterý, 03 Listopad 2015 17:03
 

Aktualizace stránek

Vážení přátelé,

po dlouhé době doplňujeme naše sborové stránky. Opět se v předstihu dozvíte novinky a aktuality z naší činnosti a koncertní oblasti.

Aktualizováno Středa, 24 Září 2014 14:14
 

Byl zveřejněn oběžník pro soustředění Šardice 2014

neworl1Akademické pěvecké sdružení MORAVAN

Oběžník 2014/soustředění

Plán soustředění, Šardice 12. – 14.9.2014

Pátek:

Příjezd individuálně, ideálně do 17:45 ať se stihneme ubytovat

Zkouška 18:00 – 19:00

19:00 večeře

20:00 – 21:00 večerní frekvence

- Počítejte s možností úprav pátečního podvečera

Sobota:

8:00  snídaně

9:00 – 12:00 dopolední frekvence

12:00 – 14:30 oběd + odpolední volno (případně posuneme)

14:30 – 18:30 (max. !!) odpolední frekvence

19:00  zpěv při mši

+- 20:00 (dle konce mše) večeře – počítejte s „grilovačkou“ a večerním posezením

Konec individuální, dle výdrže

Neděle:

8:00  snídaně

9:00 - 12:00  dopolední frekvence

12:00  oběd a odjezd

Repertoár kostel:

Martinů: Hora tří světel – Závěr (Přišli jsme k tobě do chrámu)

Smetana: Modlitba;  Palestrina: Improperia;  Foerster: Kristus

Gallus: Ecce quomodo moritur;

------

Soudce všeho světa (dodám)

Pololánik: „vánoční“ Gloria/Poselství vánoc

Janáček: Na Soláni čarták (dod.); Čtveřice mužských sborů (Výhružka, …), Zpěvná duma

Martinů: Zbojnické písně

Durufle: Messe cum Jubilo

Přivezu ještě nejspíš nějaké hudební překvapení, ale pro jistotu vezměte Deep River a „Česneka“

Mgr. et BcA. Veronika Hromková, 775074656, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Aktualizováno Úterý, 09 Září 2014 15:53
 

Slavnostní koncert 7.12. od 19 hodin v Konventu

Vážení přátelé, věrní posluchači,

 

dovolte nám, abychom Vás pozvali na každoroční Slavnostní koncert pořádaný již tradičně v předvánočním čase. I tentokrát je věnovaný poctě českým tvůrcům.

Uslyšíte díla Leoše Janáčka, Josefa Veselky, Josefa Bohuslava Foerstera, Antonína Dvořáka a Oldřicha Halmy. Vrcholným dílem večera bude provedení kantáty Hora tří světel skladatele Bohuslava Martinů s varhanním doprovodem excelentního Martina Jakubíčka.

Koncert se uskuteční v sobotu 7.12. 2013 v 19.00 hod. v koncertním sále konventu Milosrdných bratří, Vídeňská 7, Brno.

Těší se na vás a srdečně zve Akademicé pěvecké sdružení Moravan.

Plákat slavnostního koncertu

Aktualizováno Pondělí, 02 Prosinec 2013 08:01
 

Byl zveřejněn oběžník 11/2013

Oběžník stahujte zde: oběžník 11/2013

Aktualizováno Pondělí, 25 Listopad 2013 18:30
 

Nové články

„Jedna ženská vidí často dál, než pět mužských s dalekohledem.“ Jan Werich