Administrator

Administrator

Středa, 16 Březen 2011 09:38

Mužský sbor Moravan oslavuje

Brno - Píše se rok 1931, profesor Josef Veselka zakládá mužský sbor při Spolku katolických vysokoškolských studentů. Netuší ale, že krátce po uzavření vysokých škol bude odvlečením několika členů do koncentračních táborů tradice násilně přerušena.
Zpěváci se ale po skončení druhé světové války scházejí, sbor přežívá. Nedělním koncertem v brněnském Besedním domě oslaví Akademické pěvecké sdružení ( APS ) Moravan pětasedmdesáté narozeniny. "Moravan vděcí za svou pověst mimorádné osobnosti - právě zakládajícímu Josefu Veselkovi, který v jeho čele stál až do sedmdesátých let," uvedl místopředseda APS Moravan Zdenek Smělík. Po studiích archivních materiálů práve Veselka po pěti stech letech znovuobjevil latinskou polyfonii a v moderní podobě ji přivedl zpět na pódia. Uvádí ale i skladby českých klasiků Smetany, Dvořáka, Janáčka a Foerstera, prvního čestného člena Moravanu.

Zazní polyfonie, Foerster i Martinů

V posledních sedmi letech se vedení sboru ujal absolvent Janáčkovy akademie múzických umění v Brně Tomáš Ibrmajer, který do repertoáru zařazuje díla předních českých skladatelů včetně Křičkových, Novákových a Krížkovského hudebních skladeb. "Barva mužského kolektivu se považuje za jednu z nejkrásnějších. Jsem rád, že se sborem spolupracuji, a teší me, že na vystoupeních stále podává maximální výkony," ř íká pyšne dirigent Ibrmajer.
Nedělní koncert začíná v devatenáct hodin v sále Besedního domu. "Část koncertu bude věnována poctě Foerstrovi, včetne uvedení jeho kantáty Píseň bratra slunce s barytonovým sólem jako připomínky pětapadesátého výročí úmrtí skladatele. Na závěr koncertu bude uvedena Polní mše Bohuslava Martinů se sólem a doprovodem orchestru Filharmonie Brno," dodal Smělík.

 

Prostějov - Po dlouhých letech bude Prostějov hostit prestižní Festival mužských pěveckých sborů. Staroslavný ansámbl prostějovských pěvcu Orlice se stal tentokrát organizátorem hlavně proto, že Národní dům, v němž má letité zázemí, je čerstvě opravený a oslaví příští rok stoleté výročí. Podnik, který v secesních prostorách spolupořádá Unie českých pěveckých sborů a městské divadlo, začíná v sobotu od 16 hodin. " Na akci přijede osm sborů z Brna, Olomouce, Ostravy, Zábřehu na Moravě, Vsetína a Valašského Meziřící. Spolecně vzdáme hold hlavně českému hudebnímu skladateli a pedagogovi Josefu Bohuslavu Foersterovi, od jehož úmrtí uplynulo letos pětapadesát let. Sbory mají na programu ale i díla Mozartova, Poláčkova, Janáčkova, Nešverova, Martinů a dalších známých autorů," vyjmenoval člen organizačního týmu Jan Němec. Unikátní bude podle něj záverečné č íslo festivalu, kdy z jednoho pódia zazní deset skladeb v podání všech účastníku. Národní dum tak rozechvěje majestátní chór sto osmdesáti mužských hlasů. " Něco podobného se nevidí a neslyší každý den," navnadil na přehlídku Němec. Novodobou etapu historie začal Festival mužských pěveckých sborů psát před dvanácti lety. Odehrál se od té doby na ruzných místech Moravy, nejčasteji však v Ostravě a v Olomouci. Čest zahájit letošní ročník připadne pořádajícímu sboru. Orlice pod vedením Anny Králové si pro tuto príležitost připravila skladby ze svého klasického repertoáru. Mimo jiné Poláčkovy úpravy hanáckých písní V Prostijově na kopečku, Žádné neví nebo V Holomóco na hradě.

DAVID SEKANINA

FESTIVAL MUŽSKÝCH PĚVECKÝCH SBORŮ, XII. ROČNÍK, NÁRODNÍ DŮM

MPS Orlice Prostějov
MPS Beseda Valašské Meziříčí
MPS Lumír Vsetín
APS Moravan Brno
MPS Nešvera Olomouc
Haná Olomouc
MPS Olomouc
MPS Vítkovice
Pěvecké sdružení severomoravských učitelu Zábřeh na Moravě

Středa, 16 Březen 2011 09:36

Setkání s hudbou

Slavnostní koncert APS Moravan k 75. výročí založení prof. Josefem Veselkou se uskutecní 3. prosince 2006 v Besedním domě, v 19 hod. Na programu budou uvedeny mužské sbory B. Smetany, J Galluse Handla, F. Poulena, A. Mozarta, L Janáčka a sboru J B. Foerstra, jako pocta tomuto autorovi, velkému příznivci a obdivovateli Moravy, při vzpomínce 55. výročí jeho úmrtí. Na závěr koncertu zazní kantáta "Polní mše" B. Martinů, v doprovodu komorního sboru Filharmonie Brno.

Hodonín - Akademické pěvecké sdružení Moravan zahájí pozítří cyklus hudebních čtvrtků v nové sezone 2006 - 2007. Více než sedmdesát let starý renomovaný mužský sbor procestoval velkou část Evropy, kde uspořádal mnoho úspešných koncertů, vydal několik desek a mnohokrát vystupoval v rozhlase. Nyní se v čele s dirigentem, nadaným muzikantem, zpěvákem a varhaníkem Tomášem Ibrmajerem představí v hodonínské Evropě. Na programu bude mít skladby Bedřicha Smetany, Leoše Janáčka, J. B. Foerstera, Antonína Dvořáka, Vítezslava Nováka, Pavla Krížkovského a dalších slavných komponistu. Na klavír bude doprovázet Jan král. Začátek koncertu je v 19.00.

(mik)

Středa, 16 Březen 2011 09:06

Hudební čtvrtky zahájí Moravan

Hodonín - Cyklus hudebních čtvrtků v nové sezóně 2006 - 2007 zítra v hodonínském sále Evropa zahájí Akademické pěvecké sdružení Moravan . Více než sedmdesát let starý mužský sbor s dirigentem Tomášem Ibrmajerem bude mít na programu skladby B. Smetany, L. Janáčka, J. B. Foerstra, A. Dvořáka, V. Nováka a dalších slavných komponistu. Začátek koncertu je v 19 hodin.

( mik)

Středa, 16 Březen 2011 09:05

Jarní benefiční koncert 2006

Dne 23. dubna 2006 v 19 hodin uspořádalo Občanské sdružení LOGO spolecně se Soukromou klinikou Logo v Červeném kostele na Komenského náměstí v Brně v 19 hodin JARNÍ BENEFIČNÍ KONCERT: Joseph Haydn - NELSON MESSE D MOLL , který se konal ve prospěch osob se závažnými poruchami komunikace.

Účinkovali: Akademické pěvecké sdružení MORAVAN, Brněnský akademický sbor , Orchestr a sbor při kostele svatého Jakuba v Brně, Tereza Merklová, soprán / Hana Procházková, alt Zoltán Korda, tenor / Tomáš Krejčí, bass dirigent: MgA. Tomáš Ibrmajer, Ph.D.

Koncert v brněnském Červeném kostele „Joseph Haydn - NELSON MESSE D MOLL“, se konal shodou okolností ve stejném čase jako koncert v katedrále sv. Petra. Z počátku jsme meli menší obavy z návštevnosti, jelikož i počasí bylo nepěkné, začalo pršet a foukal nepříjemný vítr. Byli však jsme mile překvapeni. Zájem byl natolik veliký, že by jsme zteží hledali nejaká volná místa.

Celý průběh koncertu měl velice pěíjemnou atmosféru. Po skoncení hudebního vystoupení jsme pozorovali spokojené a nadšené tváře všech návštevníku.

Koncert se uskutečnil za laskavé podpory Církve českobratrské evangelické.

Samozřejme poděkování patří všem návštevníkum, kteří prispeli jakoukoliv financní č ástkou na projekt Občanského sdružení LOGO „Mluvit bez obav“ .

Velké zásluhy na uskutečnení tohoto benefičního koncertu měli spolecnosti, které nám na tuto akci přispeli. Jmenovite: ELEKTRO WORLD, GAUTE realitní společnost, NADACE divoké husy.

Také bychom chtěli podekovat mediálním partnerum: ČESKÝ ROZHLAS BRNO, KamvBrně.cz, RADIO VALC, METROPOLIS, RADIO PROGLAS, Rádio Student.

Středa, 16 Březen 2011 09:04

Kam za kulturou

Koncert

Břeclav: Akademické pěvecké sdružení Moravan v Brně zve na koncert duchovní hudby při příležitosti 75. výročí založení mužského pěveckého sdružení Moravan. Začátek v neděli v 16 h v kostele Sv. Václava. Vstupné dobrovolné.


Středa, 16 Březen 2011 09:03

Benefiční Rybova mše vánoční

Česká mše vánoční Hej mistře, Jana Jakuba Ryby se nesla v sobotu Červeným kostelem v Brně. Vyslechnout si ji přišly stovky lidí, kteří tak finančně přispěli hendikepovaným dětem i dospělým.

Tomáš Ibrmajer, dirigent:
Samozřejmě úžasný pocit, protože mužeme pomoc těm dětem, které mají spoustu problémů a zároveň potěšíme i lidi, kteří si poslechnou ten nejklasičtější vánoční kousek.

Pod taktovkou dirigenta Tomáše Ibrmajera zpívaly desítky účinkujících, Akademické pěvecké sdružení Moravan , Dětský sbor Brno a Brněnský komorní orchestr.

Tomáš Ibrmajer, dirigent:
Ona je úžasně poetická pro posluchače, protože je taková naivně přirozená z toho českého venkova to je českému posluchači pravděpodobně velmi blízké a zůstává to přes ta staletí stále stejné.

Benefiční koncert pořádalo brněnské Občanské sdružení Logo, které výtěžek z něj použije ve prospěch lidí se závažnými poruchami komunikace a hybnosti a na úpravu bezbariérového přístupu do lužkové části sdružení.

KOPŘIVNICE (mep) - Má teprve sedmadvacet let a už patří mezi známé české dirigenty. Tomáš Ibrmajer je také zároveň držitelem mnoha domácích a několika zahraničních cen za svou hru na varhany. Nyní předvede právě jejich ovládání v rámci zahajovacího koncertu kopřivnického Klubu přátel hudby v místním kostele sv. Bartoloměje.

Přestože jsou varhany Ibrmajerovým velkým koníčkem, je především dirigentem. Dirigování studoval na Janáčkově akademii múzických umění v Brně u doc. Josefa Pančíka a Jana Zbavitele a na rakouské Universität für Musik und darstellende Kunst, Graz, u prof. Johanesse Prinze, Franze Jochuma a Luca Pfaffa. Teprve soukromě studoval hru na klavír, varhany, kompozici a improvizaci. Na JAMU si v současné době rozšiřuje vzdělání v postgraduálním studiu se zaměřením na interpretaci tvorby T. L. da Victoria. Na FF MU v Brně přednáší odborný hudební seminář. Také je držitelem několika cen ze soutěží ve varhanní improvizaci a interpretaci a také dvou prvních cen z mezinárodní kompoziční soutěže v Gentu. Zejména při provádění vokálně instrumentálních děl spolupracuje s některými profesionálními orchestry - FBM Zlín, Brněnským komorním orchestrem a dalšími.
Kromě Ceské republiky koncertoval Ibrmajer v mnoha evropských zemích, mimo jiné na Slovensku, v Polsku, Německu, Madarsku, Rakousku, Španělsku, Francii, Velké Británii a dalších zemích. "Na to, jak je mladý, je to rozhodně velká osobnost," říká o něm například Jiří Cachnín z Kuzlturního domu Kopřivnice, který jeho koncert pořádá.

Tomáš Ibrmajer pusobí jako dirigent v Komorním smíšeném sboru Canticum Camerale Zlín, v Akademickém pěveckém sdružení Moravan Brno a ve Velkém smíšeném sboru při chrámu sv. Jakuba staršího v Brně. V roce 1996 se stal asistentem dirigenta v předním českém komorním ansámblu spolupracujícího s profesionálními českými i mezinárodními tělesy, Brněnském akademickém sboru pod uměleckým vedoucím J. Kyzlinkem.

V letech 1997 - 2001 byl sbormistrem komorního sboru Capella Moraviae Brno, specializovaného na interpretaci renesanční hudby. S tímto souborem provedl mimo jiné několik ojedinělých projektových akcí. Jako umělecký vedoucí těchto sboru je držitelem mnoha ocenění na českých i mezinárodních sborových festivalech.
Varhanní koncert Tomáše Ibrmajera se koná v kopřivnickém kostele sv. Bartoloměje ve středu 26. října od 19 hodin.

Středa, 16 Březen 2011 08:57

Pocta Pavlu Křížkovskému

Skladbou Bedřicha Smetany Sláva tobě vzdal včera v podvečer Akademický pěvecký sbor Moravan hold hudebnímu skladateli Pavlu Křížkovskému. Tři desítky zpěváků se sešly u pomníku v parku pod brněnským hradem Špilberk.

Zdeněk Smělík, Akademické pěvecké sdružení Moravan :
Moravan je věrný jeho skladbám, a při každé příležitosti se snažíme, ho uvádět, protože je to velice posluchačsky vděčné. Je to takový hudební lyrismus.

Moravan tak připomněl 120. výročí smrti významného skladatele a kněze, který v 19. století působil ve Starobrněnském klášteře. Pavel Křížkovský pocházel z Holasovic u Opavy. V Brně se proslavil jako skladatel kostelních písní a děl pro pěvecké sbory. K jeho žákům patřil i Leoš Janáček.

<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další > Konec >>
Strana 8 z 11

Zanechte nám svůj email

Pokud nám zanecháte svůj email, budete dostávat pozvánky na nadcházející koncerty.
Email *
Město * Abychom Vám mohli posílát pozvánky na koncerty ve Vašem okolí, sdělte nám prosím, o jaký region máte zájem.
Vyplňte prosím kontrolní kód *

Aktuality úvodní stránka

Co je nového?


Koncerty pro 1. polovinu sezóny 2015/2016

V následujícím období budou uskutečněny tyto akce:

15. 11. 2015, 10:00 sv. Anežka - Porta Coeli, Předklášteří u Tišnova

27. 11. 2015, 19:00 Slavnostní koncert - sál konventu Milosrdných bratří Brno, Poříčí

13. 12. 2015, 17:00 Bílovice nad Svitavou - vánoční koncert, kostel sv. Cyrila a Metoděje

19. 12. 2015, 15:00 a 17:00 Rybova Česká mše vánoční pro nadaci LOGO, FSS - sál, Komenského náměstí Brno

20. 12. 2015, 18:00 kostel sv. Leopolda, Brno - Poříčí - ZRUŠENO ZE STRANY POŘADATELE

 

detailní informace k jednotlivým akcím budou průběžně doplněny

Aktualizováno Neděle, 08 Listopad 2015 10:40
 

Vzkaz Veroniky - úmrtí


Vážení přátelé a členové APS Moravan,


S bolestí v srdci musím oznámit, že po dlouhé a těžké nemoci nás dnes 16. 11. 2015

opustil náš člen a přítel Jiří Fidler.

 

Soustrast můžete vyjádřit jeho dceři s rodinou a bratru Jaroslavovi.

Vzpomeňte na něj prosím s láskou a dobrotou v srdci.

 

O posledním rozloučení budeme informovat zde.

 

 

Odpočinutí věčné dej mu, Pane. A světlo věčné ať mu svítí

 

Réquiem aetérnam dona ei, Dómine. Et lux perpétua lúceat ei.

Aktualizováno Pondělí, 16 Listopad 2015 13:17
 

Byl zveřejněn nový oběžník pro IV. čtvrtletí 2015, včetně vánoc

k nahlédnutí na titulní straně

Aktualizováno Úterý, 03 Listopad 2015 17:03
 

Aktualizace stránek

Vážení přátelé,

po dlouhé době doplňujeme naše sborové stránky. Opět se v předstihu dozvíte novinky a aktuality z naší činnosti a koncertní oblasti.

Aktualizováno Středa, 24 Září 2014 14:14
 

Byl zveřejněn oběžník pro soustředění Šardice 2014

neworl1Akademické pěvecké sdružení MORAVAN

Oběžník 2014/soustředění

Plán soustředění, Šardice 12. – 14.9.2014

Pátek:

Příjezd individuálně, ideálně do 17:45 ať se stihneme ubytovat

Zkouška 18:00 – 19:00

19:00 večeře

20:00 – 21:00 večerní frekvence

- Počítejte s možností úprav pátečního podvečera

Sobota:

8:00  snídaně

9:00 – 12:00 dopolední frekvence

12:00 – 14:30 oběd + odpolední volno (případně posuneme)

14:30 – 18:30 (max. !!) odpolední frekvence

19:00  zpěv při mši

+- 20:00 (dle konce mše) večeře – počítejte s „grilovačkou“ a večerním posezením

Konec individuální, dle výdrže

Neděle:

8:00  snídaně

9:00 - 12:00  dopolední frekvence

12:00  oběd a odjezd

Repertoár kostel:

Martinů: Hora tří světel – Závěr (Přišli jsme k tobě do chrámu)

Smetana: Modlitba;  Palestrina: Improperia;  Foerster: Kristus

Gallus: Ecce quomodo moritur;

------

Soudce všeho světa (dodám)

Pololánik: „vánoční“ Gloria/Poselství vánoc

Janáček: Na Soláni čarták (dod.); Čtveřice mužských sborů (Výhružka, …), Zpěvná duma

Martinů: Zbojnické písně

Durufle: Messe cum Jubilo

Přivezu ještě nejspíš nějaké hudební překvapení, ale pro jistotu vezměte Deep River a „Česneka“

Mgr. et BcA. Veronika Hromková, 775074656, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Aktualizováno Úterý, 09 Září 2014 15:53
 

Slavnostní koncert 7.12. od 19 hodin v Konventu

Vážení přátelé, věrní posluchači,

 

dovolte nám, abychom Vás pozvali na každoroční Slavnostní koncert pořádaný již tradičně v předvánočním čase. I tentokrát je věnovaný poctě českým tvůrcům.

Uslyšíte díla Leoše Janáčka, Josefa Veselky, Josefa Bohuslava Foerstera, Antonína Dvořáka a Oldřicha Halmy. Vrcholným dílem večera bude provedení kantáty Hora tří světel skladatele Bohuslava Martinů s varhanním doprovodem excelentního Martina Jakubíčka.

Koncert se uskuteční v sobotu 7.12. 2013 v 19.00 hod. v koncertním sále konventu Milosrdných bratří, Vídeňská 7, Brno.

Těší se na vás a srdečně zve Akademicé pěvecké sdružení Moravan.

Plákat slavnostního koncertu

Aktualizováno Pondělí, 02 Prosinec 2013 08:01
 

Byl zveřejněn oběžník 11/2013

Oběžník stahujte zde: oběžník 11/2013

Aktualizováno Pondělí, 25 Listopad 2013 18:30
 

Nové články

„Muži nedovedou ocenit vlastní ženy. To přenechávají druhým.“ Oscar Wilde