Odpadlý od srdca

Z Sborová Wiki

Přejít na: navigace, hledání

Autor: Pavel Křížkovský


"Odpadlý od srdca čili "dívča" morarvská národní píseň ve sbor mužský' uvedená. Ponejprv byla provozována od Männergesang-Vereinu na počátku května 1849 a musela býti tak jako"první" skladba Utonulá ihned opakována.

Text je vzat ze Sušila: vizz sbírku z roku 1835. Nápěv je poněkud změněn. Původně zní:

Sbor je jako původní píseň dvouslokový a je vlastně ukolébavkou. Křížkovskému vynesl právem titul "jemnocitného skladatele", neboť něco něžnějšího sotva lze si mysliti. Krásný sborek vyšel v původním skvostném hávu to jest nezměněný roku 1864 ve sbírce: "Národní zpěv a ples", kterou uspořádal Em. Vašák a vydal Prazeu knihkupce A. G. Steinhausera Otiskl jej také Fr. A. Urbánek v sedmém svazku Dahlibora a Rom. Nejedlý, učitel v Litomšli ve Vlastimilu vydávaném nákladem vlastním a tiskem Kindla v Brně roku 1881.


Sborek vyžaduje při provozování s dobrým vytrvalým dechem, aby byl pomalu zpíván. Čtyři solisté sotva jej svedou - v tak táhlém tempu, budou pospíchat a zmenši dojem.

—————————

Citováno z knihy Životopis a skladby P. Křížkovského, Dr. K. Eichler., Moravské hudební nakladatelství, 1904

Osobní nástroje
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ Jan Werich